Cambly Review

Cambly Değerlendirmem: Learn English Online

Merhaba,

ismim Conor, İrlanda’dan bir İngilizce eğitmeniyim.  

Cambly Nedir?

Cambly İngilizce öğrenmek isteyenler ile dünyanın dört bir yanındaki İngilizce eğitmenlerini bir araya getiren bir internet sitesi/uygulamadır.

Yani anadili ingilizce olan ülkelerden insanlarla konuşarak konuşma becerilerinizi pratik edebilirsiniz. İngilizce öğrenmek bir beceridir ve bunu geliştirmek için pratik yapmanız gerekir. Yalnızca videolar izler ya da dilbilgisi çalışırsanız anadili İngilizce olan kişilerle karşı karşıya geldiğinizde konuşmaya hazır olmazsınız. Konuşma becerilerinizi çalışarak geliştirmeniz gerekir ve bunu yapmanın tek yolu İngilizce Konuşmaktır!

Cambly bunu yapmanızı sağlıyor; dünyanın her yerinden insanlarla tanışmak ve seyahat etmeden farklı ülkelerin kültürleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak harika bir deneyim. Ben de Cambly’de ders veriyorum ve Türkiye, Suudi Arabistan, Kore, Japonya ve Brezilya’dan yeni insanlarla tanışmak çok güzel bir tecrübe. Bu ülkeler hakkında çok şey öğrendim.

Cambly’de yaptığınız karşılıklı gerçek konuşmalar İngilizce öğrenmenin doğal bir yoludur. Eğitmeni seçebildiğiniz için istediğiniz ülkeden konuşmacılarla konuşabilirsiniz. Dolayısıyla ABD’ye seyahat edecekseniz oradan bir eğitmen seçebilirsiniz. İngiltere’ye, İrlanda’ya, Avustralya’ya vb. gidecekseniz de aynı şekilde. Bu, seyahatinizden önce size çok yardımcı olacaktır. Cambly’de dersler kaydedilir, böylece üzerinden geçebilir, gelişiminizi izleyebilir ve hatalarınızdan öğrenebilirsiniz!

Dersler nasıl olur?

Cambly’nin en iyi yanı konuşma becerinizi geliştirme şansı sunmasıdır. Bu yüzden de sizi “eğitmen bul” sayfasına giderek uygun bir öğretmen seçip Aramaya davet ediyorum.

Aradığınızda eğitmeninizi görebileceğiniz ve ekranın bir tarafına bir şeyler yazabileceğiniz bir “sınıfa” bağlanacaksınız. Web sitesinden arama yapabileceğiniz gibi uygulamayı telefonunuza da indirebileceğinizi unutmayın. Ben telefonu tutacak bir şey bulmak zorunda kalmadığım için internet sitesini kullanmayı tercih ediyorum.

Abonelik tipinize göre, seçtiğiniz süre boyunca eğitmeninizle konuşacaksınız. 15 dakikalık, 30 dakikalık, 60 dakikalık paketler satın alabilir ve daha sonra haftada kaç gün pratik yapmak istediğinizi seçebilirsiniz.

Eğer İngilizce seviyeniz düşükse eğitmeniniz genellikle kendiniz ve ilgi alanlarınız hakkında sorular soracaktır ancak eğitmeninizden “IELTS konuşma bölüm 2”ye hazırlanmak gibi özel çalışmalar yapmasını da isteyebilirsiniz.

Ayrıca istediğiniz eğitmeni bulabilmek için aramanızı şunlarla filtreleyebilirsiniz:

  • Ders Türü
  • Ders Düzeyi
  • Eğitmen aksanı
  • Eğitmen Kişiliği
  • Eğitmen Müsaitliği

Cambly’nin olumlu özellikleri nelerdir?

Bu bağlantıya tıklayarak ücretsiz 15 dakikalık derse hak kazanabilirsiniz

Böylece Cambly’yi beğenip beğenmediğinizi görebilir ve İngilizcenizi ücretsiz olarak pratik edebilirsiniz. Daha uzun süreli dersler almak istersiniz Cambly’nin tüm fiyatlarını burada görebilirsiniz.

Dersleri istediğiniz zaman yapabilirsiniz

Cambly’nin en iyi yanlarından biri esnek olması. Ders yapmak istediğiniz her an oturum açabilir ve bir eğitmen bulabilirsiniz. Yoğun bir hayatı olanlar ve İngilizce öğrenmek için çok fazla zaman ayıramayanlar için harika bir şey bu.

Eğitmenleri aramak çok kolay

Uygulamayı kullanmak çok kolay, birkaç dakika içinde bir eğitmeni arayarak İngilizce konuşmaya başlayabilirsiniz. Italki’de örneğin bir öğretmen seçmek için çok zaman harcayabilirsiniz ve sonrasında da başka bir günde olacak derse rezervasyon yapmanız gerekir.

Konuşmaya Odaklı

OneMinuteEnglish’de biz, İngilizce konuşmanın İngilizce eğitiminin ve İngilizcenizi geliştirmenizin en önemli kısmı olduğunu düşünüyoruz. Sürekli bir sürü farklı eğitmenle konuşmanızı sağladığı için Cambly konuşma becerisini geliştirmede çok faydalıdır. Dünyanın dört bir yanında konuşulan farklı aksanlarla ve kelime dağarcığıyla tanışmak harika bir şey. 

Cambly’nin olumsuz özellikleri

Teknik Meseleler

Cambly büyümekte olan bir marka olduğu için sıklıkla platformlarını güncellemektedir ve bu bazen eğitmenlere bağlanmakta güçlükler yaşanmasına ve teknik aksaklıklara neden olur.

Bunun geçici olduğunu ve Cambly’nin gelecekte daha istikrarlı bir platforma sahip olacağını düşünüyorum.  

Tam Eğitim Paketi

Cambly konuşma ve dinleme becerilerinizi geliştirmek için harika bir sistem olsa da kimi zaman da bazı dilbilgisi kurallarını ve İngilizce öğrenmeye dair ipuçlarını anlatacak bir öğretmene ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle Cambly derslerinizin yanı sıra Espresso English’den ders almanızı öneriyorum.

Cambly dersleri ne kadara mal olur?

İngilizceyi ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz. Şu bağlantıya tıklarsanız 15 dakikalık ücretsiz ders hakkına sahip olabilirsiniz.

Bunun ardından arkadaşlarınızı Cambly kullanmaya davet ederek daha fazla bedava ders hakkına sahip olabilirsiniz.  

Cambly’e abone olmak ücretlidir ve en düşük üyelik süresi bir aydır. Dil öğrenmek zaman alan bir şey olduğundan bu kadar kısa sürede sonuç almayı beklemek yanlış olacaktır. Akıcı İngilizce konuşmak devamlı pratik yapmakla mümkün olacağı için Cambly aboneliğinizi spor salonu aboneliği gibi olduğunu düşünün. Bazen işler zorlaşsa da İngilizce öğrenmenin hayatınıza katacağı faydaları düşünerek devam etmelisiniz. İngilizce öğrenme nedeninizi keşfedin, motivasyonunuz düştüğünde onu hatırlamak size yardımcı olacaktır.

Cambly’de eğitim almaya uygun musunuz?

Evet!!!

Bu sistemin en sevdiğim yanı herkesin Cambly’de İngilizce öğrenebilmesi. İngilizceyi eğlenceli, gayri resmi bir şekilde ve kendi yolunuzla öğrenebilirsiniz. İngilizce öğrenme yolculuğunun tüm seviyelerinde konuşma pratiği yapmanız gerekir. Cambly’de dünyanın dört bir yanından ve farklı İngilizce seviyelerinden öğrenciler bulunur.

Anadili İngilizce olan kişilerle konuşmak size yardımcı olacak ve İngilizce konuşma konusunda size güven verecek. Konuşma konusunda özgüvensizlik çok yaygın bir sorundur. Yalnız değilsiniz! İngilizceniz hakkında daha iyi hissetmenin en iyi yolu, destekleyici bir İngilizce eğitmeniyle sohbet etmektir.

İngilizcem başlangıç seviyesinde. Cambly benim için uygun mu?

Evet, yeni başlayan biriyseniz Cambly sizin için mükemmel bir seçenek. İngilizcenizi geliştirmek için dersten önce ve sonra çalışmanız gerekecek ve kesinlikle bunu yapmanızı tavsiye ederim

İşte size birkaç ipucu:

  • En sevdiğiniz eğitmenle ders ayarlayın

Dil yolculuğunuzun bu aşamasında sizi tanıyan ve destekleyici bir İngilizce eğitmenine sahip olmak iyidir. Kendinizi İngilizce olarak ifade etmekte sorun yaşıyorsanız sizin dilinizi konuşan ve yardımcı olabilecek bir eğitmen de bulabilirsiniz.

  • Ders sırasında otomatik çeviri aracını kullanın

Sınıfın sohbet işlevinde söylemek istediklerinizi çevirme seçeneği vardır. Bu seçeneği kullanın ve söylemek istediklerinizi iletmek için çeviri aracının önerdiği seçenekleri kullanın.

  • Başlangıç derslerine kaydolun

Cambly’de yeni başlayanlar için özel dersler vardır. Bu dersler “ailem” gibi yeni başlayanlara uygun konularla ilgilidir. Bu dersleri kendi dersinizden önce inceleyebilir ve daha sonra dersin başında öğretmeninize gönderebilirsiniz. Sonrasında da bu dersi konuşma ve telaffuz becerilerinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Umarım bu değerlendirmeyi yararlı bulmuş ve Cambly’yi denemeye karar vermişsinizdir. Bu sizin dil öğrenme yolculuğunuz ve İngilizceye dair 4 beceriyi pratik ederek geliştirmekten sorumlusunuz. Sizi bunu yapmaya davet ediyorum. İyi şanslar!