Cambly ile Italki Karşılaştırması: Hangi internet sitesi İngilizce öğrenmek için daha iyi?

Cambly vs Italki

Kısa cevap:

Cambly, İngilizcenizi geliştirmeniz için daha esnek bir seçenektir, ancak bir öğretmenin belirli sorunlarınızı daha uzun sürede düzeltmesini isterseniz Italki daha iyidir.

Benim adım Conor. 10 yıldır İngilizce öğretmenliği yapıyor ve 2 yıldır online İngilizce dersleri veriyorum. Italki ve Cambly’de İngilizce eğitmeniyim. Ben şahsen Italki’de ders vermeyi tercih ediyorum çünkü öğrencilerle belli bir süre çalışabiliyorum (genellikle 3-6 ay) ve daha akıcı ve özgüvenli İngilizce konuşmalarına yardımcı olabiliyorum.

Bu yazıda Cambly ve Italki’yi karşılaştıracak ve hangi internet sitesinin İngilizce öğrenmek için daha iyi olduğunu söyleyeceğim.

Cambly’nin olumlu özellikleri

Bu bağlantıyla 15 dakikalık ücretsiz ders kazanabilirsiniz

Bu bağlantıyı kullanarak kayıt olursanız 15 dakikalık konuşma pratiğine ücretsiz hak kazanabilirsiniz. Bu, Cambly’yi beğenip beğenmediğinizi görmek için harika bir yol, üstelik İngilizcenizi de ücretsiz olarak biraz pratik etmenizi sağlar. Daha uzun süreli dersler almak istersiniz Cambly’nin tüm fiyatlarını burada görebilirsiniz.

İstediğiniz zaman ders yapabilirsiniz

Cambly’nin en iyi yanlarından biri esnek olması. Ders yapmak istediğiniz her an oturum açabilir ve bir eğitmen bulabilirsiniz. Yoğun bir hayatı olanlar ve İngilizce öğrenmek için çok fazla zaman ayıramayanlar için harika bir şey bu.

Eğitmenleri aramak çok kolay

Uygulamayı kullanmak çok kolay, birkaç dakika içinde bir eğitmeni arayarak İngilizce konuşmaya başlayabilirsiniz. Italki’de örneğin bir öğretmen seçmek için çok zaman harcayabilirsiniz ve sonrasında da başka bir günde olacak derse rezervasyon yapmanız gerekir.

Konuşmaya Odaklı

OneMinuteEnglish olarak biz, İngilizce konuşmanın İngilizce eğitiminin ve İngilizcenizi geliştirmenizin en önemli kısmı olduğunu düşünüyoruz. Sürekli bir sürü farklı eğitmenle konuşmanızı sağladığı için Cambly konuşma becerisini geliştirmede çok faydalı. Dünyanın dört bir yanında konuşulan farklı aksanlarla ve kelime dağarcığıyla tanışmak harika bir şey. 

Read my full review of Cambly here.

Italki’nin olumlu özellikleri

Tek bir ders için kayıt olabilirsiniz

Italki’nin en temel amacı sizin için doğru eğitmeni bulmak ve daha sonra her hafta o eğitmenle ders yapmanızı sağlamaktır. Bunu Cambly’de de yapabilirsiniz, ancak başlangıçta 1 aylık ödeme yapmanız gerekir. Italki’deyse ihtiyacınız olduğunda tek bir derse kaydolabilirsiniz (ve sadece onun için ödeme yapabilirsiniz). Bir iş görüşmeniz varsa, belirli bir şey için hazırlanmanız gerekiyorsa veya belirli bir sorununuz varsa bu harika bir şey. Bir ülkeyi ziyaret edecekseniz o ülkeden bir öğretmenin dersine kayıt olabilir ve harika seyahat ipuçları alabilirsiniz!

Derslere önceden kayıt olduğunuzda kendinizi derse girmeye zorlarsınız!

Bir eğitmenle online olarak İngilizce konuşmak zor olabilir, üstelik utangaçsanız bu daha da zordur. Çevrimiçi bir derse kayıt olduğunuzda derse katılma olasılığınız daha yüksektir çünkü katılmadığınız takdirde parayı kaybedeceğinizi bilirsiniz (acil bir durum olmadıkça). Oysa Cambly’de istediğiniz an derse kayıt yapabileceğiniz için genellikle sadece kendinizi motive hissettiğinizde İngilizcenizi pratik edersiniz.

Uzun vadeli hedefler

IELTS sınavında iyi bir puan almak veya İngilizcenize daha fazla güvenmek gibi uzun vadeli hedefleriniz varsa Italki daha iyi bir web sitesidir. Eğitmeninizden yazılarınızı düzeltmesini isteyebilir veya dilbilgisine odaklanabilirsiniz. Bu sistemde eğitmeninizle aranızda iyi bir ilişki gelişir ve size nasıl daha fazla yardım edebileceklerini daha iyi bilirler.

Read my full review of Italki here

Italki ve Cambly’deki eğitmenler

Hem Italki hem de Cambly’de harika eğitmenler var. Italki’deki daha profesyonel öğretmenler genellikle daha fazla ücret alır ancak size yardımcı olabilecek topluluk eğitmenleri de vardır. Hangi web sitesinin eğitmenlerinin daha iyi olduğunu söylemek mümkün değil (çünkü çok fazlalar!) Bu yüzden nasıl bir dersten daha fazla verim alacağınızı anlamanın en iyi yolu her iki internet sitesinin birkaç farklı eğitmeninin derslerini denemektir.

Italki ve Cambly’nin fiyatıyla ilgili videolarımı izleyin.

İngilizce konuşmak her şey değildir!

İngilizce konuşmak elbette İngilizce öğrenmenin en önemli kısmıdır, ancak kendi kendinize de çalışmanız gerekir. İspanyolca ve Portekizce öğrendiğim sırada konuşma pratiğinin yanı sıra diğer becerilerimi de (okuma, yazma ve dinleme) geliştirmiştim. Dilbilgisi çalışmış ve bir deftere öğrendiğim yeni kelimeleri yazmıştım. Çevrimiçi Kurslar, bu diğer becerilerin çoğunu geliştirmek için de harika bir yol.

İngilizce öğrenmek için harika bir yöntem olan ve bunu evinizin rahatlığında yapmanıza imkân tanıyan bu iki çevrimiçi dil kursundan en az birini denersiniz umarım. Çok esnek olmasından dolayı Cambly’nin çevrimiçi İngilizce öğrenmeye başlamak için harika bir yol olduğunu düşünüyorum ancak uzun vadeli bir hedefiniz varsa Italki sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.